What’s For Dinner?
Healthy Food Delivery Services
Text by Fiona Clarke and Robyn Collins

Healthy food delivery services are a major game changer, especially if you’re easing into a healthier lifestyle as we begin the new year. The best ones make meal prep painless and use good-for-you ingredients to keep you feeling your best, which makes resetting your wellness routine easier than ever. And we’re guessing after one heck of a year, you’re in need of that. 

One quick search will pull up dozens of options to choose from, and we’ve tested many of them to help you find your food-delivery soul mate. These healthy subscription services, which offer either prepped ingredients or pre-made wholesome recipes and meals, are easy to pull together, taste darned delicious, and are available to be dropped at your door. t’s practically impossible to not find the perfect healthy meal kit for you. So what’s for dinner? Read on to discover our favorite healthy food delivery services.

FRESHLY
Perfect for busy people, Freshly’s pre-made meals promise that you can have lunch or dinner ready in two minutes or less—something we hadn’t heard promised outside a frozen-foods aisle. Nothing’s frozen though, and you can pull up all the nutritional stats on Freshly’s website to get the quick lowdown. Every single meal is gluten-free, packed with protein, all-natural, and free from refined sugars. All meals are kept insulated in biodegradable, recycled denim totes—an eco-friendly alternative to foam—which you’ll want to use for schlepping your leftovers for lunch the next day. One of our favorite things about Freshly is that the company distributes any food left over from its packaging process to local food banks and shelters, ensuring there’s limited waste and that as many as possible benefit from the nutritional goodness. Cost: Four meals per week for one person starts at $50. Also, if you refer a friend, you’ll help them get $40 off their order and $40 off your next two orders. https://www.freshly.com

GOBBLE
For those who have less than 15 minutes to make dinner but still want a home-cooked meal, Gobble is your go-to. Its chefs are all about doing the prep work for you so you don’t have to spend time peeling, chopping, or marinating. This service also has options for every kind of diet, including gluten-free, dairy-free, low-carb, and vegetarian. With all of the ingredients ready, each meal takes only 15 minutes to put together, which means it’ll taste homemade without all of the additional time usually needed. With options that range from souvlaki-marinated salmon with Greek orzo salad to Parmesan-crusted chicken with lemon-basil orzo salad, there are so many dishes to look forward to. Cost: The two-person plan provides six meals weekly at $11.99 each, which is $71.94 a week plus $6.99 for shipping. The four-person plan provides 12 meals each week at $11.99 each, which is $143.88 weekly plus $6.99 for shipping. https://www.gobble.com

DAILY HARVEST
If you’re a gotta-have lunch person, there’s Daily Harvest to the rescue. Its meals range from bowls to desserts to soups—but its bread and butter are smoothies. They each come fully prepared in a cup that only sometimes requires you to add water (or your favorite version of milk) and heat it up in the microwave or on a stovetop. Each meal is also made with fresh ingredients from farmers and is frozen within hours of each harvest to lock in the deliciousness of peak-season ripeness. Since the cups are so easy to store in an office freezer when things go back to normal, Daily Harvest meals are great for anyone who always eats their lunch at their desk but doesn’t want to spend money or time going to (or ordering from) a nearby Jamba Juice every afternoon. The millennial-friendly branding doesn’t hurt, either. Cost: Daily Harvest charges by the meal, and you can have them shipped on a weekly or monthly basis. It’s $5.99 for oat and chia bowls, $7.99 for smoothies, soups, bites, and lattes, and $8.99 for harvest bowls, flatbreads, and scoops. http://daily-harvest.com

HELLO FRESH
Focusing on newbie chefs, there are 15 different recipes offered each week, in either two- or four-person servings. The easy-to-follow, minimal-step meals come in meat and vegetarian options—everything from pork tenderloin with cauliflower mash and snap peas to chickpea- and superfood-laced salads. And now Hello Fresh is offering food so nice you can eat it twice, with Dinner-2-Lunch, solving the age-old dilemma of “Seriously, how do you pack lunch ever?” Entrée recipes come with additional ingredients and instructions to tweak your leftovers for a killer next-day lunch: Chorizo beef chili becomes a chili burrito for lunch; sausage and zucchini pizza is reimagined as a salad. If you’re new to cooking, this just made figuring out one more meal that much easier. And did we mention it also has a wine club a through which you can get six bottles delivered monthly? Cost: Three two-serving meals starts at $55. https://www.hellofresh.com

MARTHA & MARLEY SPOON
Created by America’s most trusted home cook, Martha & Marley Spoon is bringing more than 18,000 of Martha Stewart’s recipes to your home. Designed with easy weeknight cooking in mind, this meal delivery service lets you select from 10 new recipes every week. With incredible dishes like buttery garlic chicken, General Tso’s cauliflower, and two-cheese polenta, there is no reason not to sign up ASAP. You can plan up to five weeks ahead and skip a week when the timing isn’t perfect. Cost: Two meals per week for two people starts at $48 per week; four meals for three to four people starts at $131.20 a week. All include free weekly delivery. https://marleyspoon.com

HOME CHEF
Geared to serious foodies, Home Chef offers 13 meal options each week (we’re currently eyeing an incredibly delicious-looking scallop and corn chowder with crispy jalapeños), making it ideal for those looking to please picky, high-brow palates or those who love the finer things in life. And the service makes it far more affordable and convenient than it would be to shop for these ingredients on their own, especially during the pandemic.Cost: $59 for three meals for two people; includes all sauces, seasonings, and oils. https://www.homechef.com

DINNERLY
For the chef on a budget, Dinnerly’s menu is filled with easy-to-make, delicious, and healthy meals for someone who doesn’t have a lot of time but loves to cook. But even more important, it’s affordable, at just $4.49 per adult serving. Fewer ingredients and digital recipe cards are two ways they help keep costs down, and whether you’re an adventurous eater or someone whose palate isn’t the most devil-may-care, there are a ton of recipe options to choose from. We love the chicken satay noodles, BBQ chicken flatbread, and pimento cheese veggie melts. Cost: There are several options including a two-person box, which “serves two hungry people three, four, or five times a week” and a family box, which “serves four hungry people three, four, or five times a week.” The least-expensive option (including $8.99 for shipping) comes in at $38.93 per week. https://dinnerly.com

BLUE APRON
Appealing to the traditional cook, Blue Apron continues to be one of the best for a reason—the recipe curators are good at what they do. Every ingredient is measured, portioned, and packaged, and the step-by-step instructions are easy to follow. It’s worth noting that some meals can take a bit longer than others, but the menu is second to none, with incredible meals inspired by the Mediterranean diet. On the menu in past weeks? Sesame kale and quinoa bowls, pappardelle in tomato sauce, and Tuscan-spiced cod, among many other things. You can add a wine pairing to your order too. Cost: Two-person plans, with three meals per week, start at $60. https://www.blueapron.com

SNAP KITCHEN
Snap Kitchen says it makes the best-tasting food, made better. That’s pretty appealing, but what we love is that this healthy meal delivery service offers you the freedom of choice. So much choice. Yes, you can choose a low-carb or keto-friendly subscription, but you could also build your own completely from scratch or opt for a balance option that allows you to try an edited selection with a little bit of everything. If you have specific calorie goals, you can customize those as well. With this degree of customization, it’s no surprise that Snap Kitchen caters to people who follow all sorts of diets (from milk-free to pescatarian). Cost: Pricing for meal subscriptions is based on how much you spend. Those between $25 and $125 receive a five-percent discount off the retail price, meal subscriptions between $125 and $200 receive a 10-percent discount, and meal subscriptions that are $200 or more per week receive a 15-percent discount. www.snapkitchen.com